Nový materiál ve stavebnictví - z podhoubí

Podhoubí

Co je to podhoubí? Jedná se o spodní část hub nazývanou mycelium. Obvykle nás jako houbaře nezajímá, protože je ukryto pod zemí a my naopak sbíráme tu část, která roste z něj. Ale vědci to mají naopak – podhoubí je fascinuje mnohem víc a neustále zkoumají, co by se s ním dalo dělat a jak by mohlo posloužit lidstvu. A nyní na to možná přišli. Vznikl čistě přírodní a tedy ekologický materiál, který je možné používat jak ve stavebnictví, tak i v mnoha jiných odvětvích.

Jedlé houby

Nejde přitom jen o nápodobu podhoubí. Badatelé si vzali „do parády“ některé vhodné druhy jedlých hub (například hlívu ústřičnou), které mají vhodný typ podhoubí. Nezajímá je přitom již vzrostlá houba, ale využívají podhoubí ještě předtím, než z něj vyrostou ty klasické houby (neboli plodnice). V tu chvíli podhoubí vezmou, vyčistí, zbaví ho všech mikroorganismů a pak ho začnou doslova vykrmovat. Houba k růstu a namnožení podhoubí potřebuje živiny, které si může brát z mnoha různých zdrojů. A protože je to houba, může se živit i odpadem.

Cílené tvoření produktů

Vědci houby nekrmí odpadem v pravém slova smyslu. Ale dávají jim k dispozici například části konopí, odpadní textil, filtrační papíry nebo piliny. A dokonce houby donutili „pozřít“ i karton. Výsledkem je velmi zajímavý materiál, který má různorodé využití.

Formy

Houba nemá vhodnou formu, natož její podhoubí. A tak se k výrobě ekologických materiálů z podhoubí využívají různorodé formy. Když je houba „nakrmena“ příslušným materiálem, umístí ji vědci do dané formy a několik dní počkají, dokud se její vlákna nezpevní. Houba pak celou formu postupně vyplní. To, co pak z formy vyklopí, připomíná běžný stavební materiál. A dá se s ním pak velmi dobře pracovat – dá se třeba impregnovat, slepovat různými vhodnými lepidly a tak dále.

Ekologický materiál

Výsledný materiál má pórovitou, vláknitou strukturu, je velmi lehký a hlavně je zcela ekologický. Možnosti využití jsou přitom velmi široké. Už dnes se z něj dají vyrábět třeba výplně do cyklistických přileb. Dají se z něj dělat urny na popel zesnulých. Velmi vhodný je na akustické panely. Dá se použít třeba jako obalový materiál, který má velmi značnou ochrannou funkci.

Budoucí využití může být velmi široké. Houbovitý materiál má totiž skvělé izolační vlastnosti. A navíc je výrazně méně hořlavý než jiné, podobné a průmyslově vyráběné materiály (například polystyren).

Přečtěte si také Jaká bude budoucnost stavebnictví? nebo Dějiny cihly – jak vznikla a čím vyniká?

Fotografie